Jak začít včelařit

aneb žádný učený z nebe nespadl...

JAK ZAČÍT VČELAŘIT

Včelaření je pro většinu včelařů velkým koníčkem až vášní. Po každé zimě se těšíme na vůně a zvuky otevřeného včelstva, na stavbu díla, na první med...

Většina z nás, když začíná s něčím novým, si sežene odborné knihy, pobrouzdá na internetu, nebo zajde za někým, kdo tu danou věc již dobře umí a snaží se od něj něco přiučit. Se včelařením je to stejné. Když se ponoříte do včelařských knih, webových stránek a diskuzí, musíte zákonitě nabýt dojmu, že včelaření je snad jedna z nejsložitějších věcí na světě... Ano, ve včelstvech existuje mnoho zákonitostí a řadu činů či nečinů pocítíte třeba až další sezonu. Je také pravda, že včelař se od svých včel učí celý život, ale nenechte se odradit. Není to tak složité, jak se možná může zdát. Mohu Vás ujistit, že včelky se budou snažit v každém případě Vaši "péči" přežít! Pokud budete dodržovat pár základních pravidel, tak se jim to s velkou pravděpodobností i podaří. Jistě je důležitá určitá teoretická příprava, ale nežli hodiny strávené na internetových diskuzích, bude užitečnější navštívit zkušeného "přítele" včelaře. U včel platí, že je užitečnější jednou vidět, nežli o tom desetkrát číst.

  • Začít včelařit je vlastně poměrně snadné, nebojte se toho!
  • Přečtěte si nějakou chytrou knížku.
  • Přihlaste se do místní včelařské organizace, kde jistě naleznete někoho, kdo Vám poradí.
  • Vyberte a nakupte první úly a včelařské vybavení.
  • Nakupte oddělky či kmenová včelstva (pokud možno od zkušeného chovatele z okolí).
  • A HURÁ NA TO!!!

Jo a možná než se do toho vrhnete, by bylo dobré vědět, zda nemáte alergickou reakci na včelí bodnutí. On se mu občas nevyhne žádný včelař. To, že Vám po prvních žihadlech zčervená okolí vpichu a vytvoří se bolestivý otok, je vcelku běžná reakce a s dalšími žihadly (myšleno během týdnů až měsíců), se odpověď organismu zmírňuje, až prakticky vymizí. Tj. po bodnutí cítíte bolest z bodnutí a jedu, která poměrně rychle ustoupí, ale otok se již nevytvoří. Než do této fáze dojdete, používejte důsledně ochranné pomůcky tj. každopádně včelařskou kuklu či klobouk, včelařský oděv (ideálně bílý či žlutý a včelotěsný) a případně včelařské rukavice.

Jistě Vás potkají i neúspěchy a nezdary ale nebojte, to zažil každý včelař, důležité je se z chyb poučit a neopakovat je.

Výběr stanoviště, aneb kde začít včelařit?

Výběr vhodného stanoviště ovlivňuje zdravotní stav včelstev, jarní rozvoj a medné výnosy. Stanoviště by mělo mít v dosahu přirozený zdroj vody (nebo bychom měli zajistit napáječku), nemělo by být v mrazové kotlině či na větru. Úly mohou být ve včelínu, nebo mohou stát samostatně na stanovišti (v takovém případě je vhodné, aby přes poledne byly úly zastíněny např. okolními stromy). Orientace česna je ideálně k východu či jihovýchodu, nebo k jihozápadu či západu. Pokud se v blízkosti včelstev pohybují lidé, směřujte česna směrem, kde je co nejmenší pohyb lidí či zvířat, včely si prostor před česny střeží. Důležitá je jistě i pohodlná dostupnost stanoviště, na druhou stranu bohužel ani krádeže úlů nejsou vzácností, takže oplocená zahrada jistě také není k "zahození".

Nákup oddělku nebo kmenového včelstva, aneb kdy začít včelařit?

Je možné začít včelařit získáním oddělku či kmenového včelstva. Podle mne, by měl úplný začátečník začínat spíše s oddělkem. Oddělky jsou mírnější, jdou krásně do rozvoje a nevyžadují tolik různých úkonů jako kmenové včelstvo. Nicméně med přinesou pravděpodobně až následující sezonu. Čím časnější oddělek máte k dispozici, tím spíše jej zazimujete jako silné včelstvo. Doba vhodná pro tvorbu oddělků je cca od května do letního slunovratu. Nákup kmenového včelstva lze realizovat prakticky po celý rok. Pokud byste nakupovali včelstva či oddělky mimo Vaši obec (dříve to bývalo mimo Váš kraj), žádejte od prodávajícího veterinární osvědčení (jedná se především o negativní vyšetření na mor včelího plodu a Varoázu). Jistě by nepotěšilo ani Vás, a už vůbec ne Vaše sousedy včelaře, pokud by se Vám "podařilo" nakoupit včelstva infikovaná "Morem včelího plodu" (léčí se "plamenem" tj. včelstva i s úly se spálí). Doporučuji nákup kvalitních oddělků s dobrou genetickou hodnotou matky (ideálně s matkou F1 či F2), taková včelstva nejsou bodavá a mají předpoklady pro silný rozvoj s příslibem dobrých medných výnosů. Pokud budete mít oddělky či včelstva z místní včelařské organizace, jistě Vám bude prodávající nápomocen s radou při jejich ošetřování. Zároveň je riziko zavlečení nákazy minimální. Výbor základní organizace Vám poradí na koho se obrátit při shánění oddělků.

Kolik včelstev do začátku?

Osobně se domnívám, že jistě ne méně než 2 až 3 včelstva, protože může dojít k úhynu včelstva během zimování, případně si včelař začátečník zamáčkne matku při práci ve včelstvu a podobně... Takže by vždy mělo být druhé včelstvo v záloze. Na druhou stranu 5 včelstev do začátku je starostí až dost. Nevíte co a jak, všechny úkony Vám trvají významně déle než zkušenému včelaři... Tj. podle mne, je ideální počet včelstev do začátku cca 2-5 včelstev, dle chuti a nadšení začínajícího včelaře. Je nutné si uvědomit, že v plné včelařské sezoně, navštěvujeme včelstva cca 7-10 denních intervalech.

Rámková míra, dilema zateplené x nezateplené úly, aneb jaký typ úlu zvolit?

"Úl medu nepotí" - toto je staré včelařské přísloví a má jistě pravdu... Včelařit a dobře včelařit se dá prakticky na jakékoliv rámkové míře a úlovém systému. Nicméně s různou pracností a pravděpodobně i s rozdílnými mednými výnosy. Obecně nejúspěšnější systém je "nástavkové včelaření". Osobně bych jej preferoval, pokud máte dosti sil na uzvednutí nástavku o váze cca 15-25 kg. Můžeme včelařit se všemi nástavky stejně vysokými (např. nejrozšířenější rámková míra v ČR - 39*24 nebo Langstroth) nebo s různě vysokými nástavky v plodišti a medníku (např. systém Dadant a jeho modifikace). Oba dva systémy mají své výhody a nevýhody, v obou systémech včelařím, nechci soudit, který systém je lepší. Zde asi taktéž platí, co včelař, to názor...

Pokud již tolik sil nemáte, je možné včelaření v ležanu, kde naprosto odpadá manipulace s nástavky. Nicméně s touto technologií osobní zkušenosti nemám.

Co se týká samotné rámkové míry, úmyslně nevolím slova jako "do začátku" či "na čem začít"... neboť přechod na jinou rámkovou míru, či jiný úlový systém není zcela bez problémů. V ČR nejběžnější rámkové míra je 39 x 24 cm (silná včelstva s plnými medníky, dokáží obsednout až 5 nástavků 39*24). Takže jistě není problém sehnat oddělky ani úly v této rámkové míře. Na druhou stranu plný medníkový nástavek není zrovna lehká záležitost... ale při počtu 5 včelstev to asi vcelku nevadí. Ve světě a mezi profesionálními včelaři patří k nejrozšířenějším technologiím Langstroth a Dadant (který má i českou modifikaci tzv. Eurodadant, která vychází z rámkové míry 39*30 cm v plodišti a medníkového půlnástavku), hlavní předností je manipulace s nižšími a lehčími medníkovými nástavky. Nevýhodou je pak potřeba více nástavků a rámečků, případně dvě rámkové míry u Dadantu.

Další věčná diskuze, se týká zateplení a nezateplení... opět mám praktické zkušenosti s oběma způsoby. Je pravda, že u silných včelstev neuvidíte zásadní rozdíl mezi zatepleným a nezatepleným úlem. Nicméně u včelstev slabších a u oddělků je rozvoj jednoznačně lepší v zateplených úlech (v principu čím více zateplených tím lépe).

Jaké včelařské vybavení budete potřebovat?

Ochranné pomůcky: včelařský klobouk či kuklu, rukavice a včelařskou kombinézu.

Pomůcky pro práci ve včelstvu: Včelařský rozpěrák a včelařský dýmák - včely pokouřením uklidníme, lépe řečeno mají poplach "oheň" a ne poplach "medvěd", který by pro nás mohl být bolestivý :-)

Pomůcky na vytáčení: Odvíčkovací vidlička, medomet, nádoby na med, síta na cezení medu, případně spirálu na ztekucování medu.

Internetové stránky, které Vám mohou pomoci:

Webové stránky určené pro začínající včelaře:

https://www.jakzacitvcelarit.cz/

https://www.mojevcely.eu/pro-zacatecniky/

https://www.vcelky.cz/zpravy.htm

https://www.vcelarstvisedlacek.cz/vcelareni.php?id=1202328781&cat=vzdelavani-v-otazkach

Něco pro nápadité kutily a technology, aneb přítel Jindra:

https://jjvcela.sweb.cz/

Něco pro pokročilé:

https://www.vcelarskeforum.cz

https://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/

https://www.vcelarskafarmaurban.cz/ABC.htm#_Přenášení_vajíček_podle_Örösiho

© 2015 Ing. Ondřej Cidlina, Štolmíř 99, 282 01 Český Brod 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky